O czym informuje nas zmiana kształtu paznokci?

Paznokcie to jedne z tych części ciała, które mogą zdradzić nam sporo informacji na temat naszego zdrowia. Nie bez powodu przecież nazywa się je „lustrami zdrowia”. Zaraz obok zmian związanych z kolorem paznokci oraz ich strukturą, możemy napotkać również zmiany powiązane ze zmianą ich kształtu. O czym może ona informować?

Zmiana kształtu paznokcia może nam bardzo dużo powiedzieć o kondycji naszego organizmu oraz jego chorobach. Warto więc dowiedzieć się, o czym świadczy dany kształt i udać się do lekarza w celu wykonania badania.

paznokcie kobiety

Przerost płytki paznokcia

Przerostem płytki paznokcia nazywamy głównie jej zgrubienie, a więc zwiększenie się grubości całego paznokcia i nierzadko uwypuklenie go. Najczęściej z tego typu przerostem mamy do czynienia w kontekście paznokci u stóp. Wówczas przyczynę takiej zmiany zauważa się w zbyt ciasnym lub niewygodnym obuwiu noszonym na co dzień. Jest jednak i druga możliwość – przerost płytki może być objawem cukrzycy.

Paznokcie szponowate

Czasem zdarza się, że przerost płytki paznokcia dojdzie do takiego stadium, że paznokieć tam robi się ciemny, gruby, długi, a nawet zakręca się. Przypomina wówczas szpony drapieżnych ptaków – dlatego taką też nazwę nosi to schorzenie. Obserwuje się je zazwyczaj u osób starszych – szczególnie tych, które są zmuszone leżeć. Nieodżywione paznokcie zmieniają wtedy swój kształt. Jedyną drogą do uratowania się od tego przykrego schorzenia jest interwencja chirurgiczna.

ręka czerwone paznokcieSkrócenie się płytki paznokcia

Bywa jednak również i tak, że nasz paznokcie z biegiem czasu staje się krótszy. Najczęściej ma to związek z obgryzaniem paznokci w sytuacjach stresujących oraz nerwowych. Często przy tym bywa tak, że wraz z płytką paznokcia niszczymy budujące ją pod spodem tak zwane „łożysko paznokcia”, co z kolei skutkuje tym, że nasz paznokieć na stałe zmieni swój kształt.

Paznokcie łyżeczkowato wklęsłe

Jeśli Twoje paznokcie przypominają łyżeczkę widzianą od środka, a więc są wklęsłe, musisz jeść więcej produktów zawierających żelazo. Tego typu kształt paznokci bowiem opowiada o niedokrwistości, a więc początkach anemii, niedożywieniu, zakażeniach bakteryjnych, a nawet może zwiastować marskość wątroby. Tego typu zmianą jednak nie trzeba martwić się u małych dzieci, u których traktuje się je jako naturalne.